SŁOWO GRECKIE na każdy dzień roku

Drodzy Czytelnicy NPD,

dziękujemy za reakcję na poprzednie AKTUALNOŚCI NPD i zainteresowanie dodatkowymi informacjami nt. dostępnych źródeł do pogłębiania wiedzy o językach biblijnych. Osoby zainteresowane greką koine, w której został zapisany tzw. Nowy Testament, odsyłamy do krótkich rozważań na każdy dzień roku:

SŁOWO GRECKIE na każdy dzień roku
Rozważania 366 kluczowych słów greckich z Nowego Testamentu

Trzeba pamiętać, że koine (uproszczona i przemodelowana wersja klasycznego języka starogreckiego) była językiem stworzonym sztucznie przez Aleksandra Macedońskiego na użytek jego armii, w której służyli żołnierze o różnym pochodzeniu etnicznym. Efektywność zarządzania tą wielką armią wymagała skutecznego komunikowania się ze wszystkimi w jednolity sposób. Greka koine – wraz z podbojami Aleksandra – szybko rozprzestrzeniła się na terenie jego imperium i z czasem stała się swoistym lingua franca wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. W Cesarstwie Rzymskim koine było drugim językiem imperium i w praktyce głównym międzynarodowym językiem handlowym tamtych czasów. Z czasem język ten stał się podstawą do kształtowania się greki bizantyńskiej (języka średniogreckiego).

Książkę można nabyć w księgarni internetowej VOCATIO: https://vocatio.com.pl/pl/p/Slowo-greckie-na-kazdy-dzien-roku/1036

Serdecznie polecamy,

Zespół Redakcyjny NPD

Księga Przysłów 28,26 (NPD)

28 grudnia 2019

Księga Przysłów 16,19 (NPD)

28 grudnia 2019