Dobra Wiadomość o ratunku w Chrystusie w relacji Mateusza 5,38-39 (NPD)

Słyszeliście również, że w Prawie Mojżeszowym zostało powiedziane: Oko za oko, ząb za ząb(*1). Ja zaś mówię, że wprowadzenie tego zapisu miało skierować wasze myślenie w takim kierunku, byście już nie stosowali się do prawa wendety i nie szukali odwetu na tych, którzy was w jakikolwiek sposób skrzywdzili! A jeśliby ktoś was znieważył i splamił wasz honor, nie mścijcie się, lecz bądźcie gotowi znieść to upokorzenie(*2)!

—————–

(*1) Por. Wj 21,24; Kpł 24,20; Pwt 19,21. W rzeczywistości ten przepis Prawa Mojżeszowego był milowym krokiem oddalającym ludzkość od powszechnie panującego wówczas prawa wendety. Z powodu „małych spraw” w tamtych czasach prowadzone były wielkie wojny prowadzące do wyniszczania całych rodów i klanów. Prawo Mojżeszowe wprowadzało równowartość reakcji, adekwatność kary w stosunku do przestępstwa. Było więc gigantyczną wprost zmianą podstawowych paradygmatów sprawiedliwości.

(*2) Dosł. „Jeśli ktoś uderzy cię w prawy policzek nadstaw mu i drugi”. Uderzenie w prawy policzek przez praworęczną osobę mogło się dokonać tylko wierzchem dłoni. W kulturze żydowskiej uderzenie wierzchem dłoni było traktowane jako szczególnie obraźliwe, wręcz hańbiące i zwykle prowadziło do konfliktu honorowego. W związku z tym jest jasne, że wypowiedź Jezusa absolutnie nie dotyczy postawy człowieka wobec ataku fizycznego jakiegoś łobuza czy bandyty, który napada człowieka lub jego rodzinę, i przed którym trzeba zwyczajnie się bronić(!), ale o postawę, w której ktoś doznaje „splamienia honoru”.

Dobra Wiadomość o ratunku w Chrystusie w relacji Mateusza 5,33-37 (NPD)

6 czerwca 2020

Dobra Wiadomość o ratunku w Chrystusie w relacji Mateusza 5,43-48 (NPD)

6 czerwca 2020