Od dzieciństwa (…) znasz Pisma święte, które są źródłem mądrości i kierują wzrok ku zbawieniu, jakie dostępne jest tylko przez całkowite zaufanie Chrystusowi Jezusowi. To o Nim właśnie składa świadectwo Biblia(*1), która jako całość(*2) powstała z Bożego natchnienia i jest pomocna do nauczania, przekonywania, poprawiania(*3) i wychowywania(*4) w prawości tak, by każdy człowiek, który w Bogu złożył swą nadzieję, został odpowiednio wyposażony do pełnienia wszelkiego dobrego dzieła(*5).
══════════
(*1) To rozwinięcie dynamiczne zdania Apostoła Pawła bazuje na niezwykle ważnym oświadczeniu Jezusa zawartym w J 5,39.
(*2) Dosł. „całe Pismo”. Pismo św. nie tylko w całości powstało w wyniku działania Bożego Ducha jako świadectwo o Chrystusie (por. J 5,39), lecz także JAKO CAŁOŚĆ (por. 2 P 1,20-21; Prz 30,5) jest przesłaniem, będącym podstawą nauczania, przekonywania, poprawiania. Wyrywanie pojedynczych wersetów z jego całościowego kontekstu jest zawsze manipulacją Bożym przekazem i metodą podobną działaniu szatana, który na pustkowiu kusił Jezusa, przytaczając wersety wyrwane z kontekstu. Uczniowie Jezusa powinni pamiętać, że w takich sytuacjach On zawsze odnosił się do kontekstu, mówiąc „jest również napisane…” (por. Mt 4,1-10). Należy też pamiętać, że Jezus sam podkreślał, iż cała Biblia jest świadectwem o Nim samym (por. J 5,39 oraz Łk 24,27).
(*3) Dosł. „prostowania”.
(*4) Gr. paideia (por. przypis do Hbr 12,5).
(*5) To, co Biblia nazywa „dobrym dziełem”, zostało zdefiniowane przez Apostoła Pawła w Ef 2,10. Są to dzieła, które Bóg zawczasu przygotował swoim dzieciom do wypełnienia. Ponieważ nikt, oprócz samego Boga (por. Mk 10,18 oraz Łk 18,19), nie jest dobry, więc tylko Jego dzieła są rzeczywiście dobrymi dziełami. Z uwagi na to Redakcja NPD uznała, że właściwymi ekwiwalentami określenia „dobre dzieła” mogą być również „Boże dzieła” lub „Boża wola”.